هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

۱۱ مطلب در آبان ۱۳۹۵ ثبت شده است

روز گذشته (سه شنبه) شایعه‌ای که چند روزی بود در ترکیه بر سر زبانها افتاده بود، محقق شد و شبکه «قدس تی وی» از ماهواره ترک ست حذف شد.

برخی شایعات که از 2 روز پیش شنیده می‌شد حکایت از آن دارد که دستور این اقدام از سوی کاخ ریاست جمهوری ابلاغ شده و با فرمان نفر اول کشور این کار انجام شده است. بهانه اصلی این عمل نیز حمایت شبکه قدس تی وی از حشد الشعبی در یک ماه اخیر است.

همچنین روز گذشته نیز نیروهای امنیتی ترکیه با مراجعه به دفتر این شبکه، اقدام به پلمپ دفتر آن و مصادره برخی اقلام کرده‌اند.

شبکه قدس تی وی پس از آغاز عملیات موصل سیاست معتدل خاموش کردن فتنه را در پیش گرفت و در عین حال تمام تلاش خود را کرد تا حقیقت صحنه عراق را آشکار کند.

حمایتهای مردمی از حشد الشعبی، قدردانی مردم عراق از مذاهب مختلف از این ارگان، نظارت ارتش عراق بر این نیرو و قانونی بودن آن، مذهبی نبودن جنگ موجود در عراق و حضور شیعه، سنی و مسیحی در این نیرو اصلی‌ترین محورهای خبری قدس تی وی در قبال این موضوع بود؛ اما آنچه مشهود است این که اردوغان حتی تا این حد نیز نتوانست مساله را تحمل کند.

نکته جالب توجه این است که قدس تی وی در مساله سوریه در چند سال اخیر هیچگاه به حمایت بی قید و شرط از بشار اسد نیز نپرداخته و تنها با تکیه بر این نکته که بشار اسد منتخب مردم سوریه است و اکنون در حال مبارزه با تروریسم است به حمایت از دولت مشروع سوریه پرداخته.

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۲ آبان ۹۵ ، ۱۶:۵۷
مسعود صدرمحمدی

مصاحبه ام با شبکه تلویزونی قدس تی وی ترکیه.

با مراجعه به لینک زیر میتوان مشاهده کرد.

https://www.facebook.com/masoud.sadr.52/videos/1831577570405631/


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ آبان ۹۵ ، ۱۷:۳۳
مسعود صدرمحمدی

مصاحبه ام با خبرگزاری آناج تبریز. چون بعضی حرفها هنوز تاریخ مصرفش نگذشته رد اینجا به اشتراک میگذارم.


برای بررسی حملات و انفجارات صورت گرفته در هفته های اخیر، در ترکیه و برخی از بحران های داخلی و خارجی این کشور گفت‌وگویی داشتیم با مسعود صدر محمدی، کارشناس امور بین الملل که به شرح زیر ارائه می گردد:

حفره های اطلاعاتی بعد از کودتای نافرجام 

آناج: تحلیل شما از انفجارات اخیر ترکیه چیست؟

صدرمحمدی: انفجارات و حملات یکی دو هفته گذشته بیش تر به علت ضعف امنیتی و حفره اطلاعاتی ایجاد شده در ساختار امنیتی ترکیه است که از چند سال پیش آغاز شده و بعد از کودتای نافرجام ماه گذشته به اوج خود رسیده است. در این شرایط که دولت ترکیه مشغول پاکسازی در ارگان های نظامی هست گروه های مختلف مخالف دولت، سعی دارند بر دولت ترکیه اعمال فشار کنند و به همین منظور حملات خودشان را در این مناطق افزایش داده اند.

آناج: به نظر شما اصلی ترین دلیل افزایش تحرکات در شرق و جنوب شرق ترکیه چیست؟

صدرمحمدی: برای درگیری های موجود در منطقه کردنشین ترکیه، نمی توان دلیل واحدی را عنوان کرد. درگیری کردها با دولت ترکیه برمی گردد به 4-5 دهه گذشته و از 2 دهه گذشته وجهه فعال تری به خود گرفته است. اعمال فشار دولت در یک سال گذشته باعث افزایش نارضایتی مردم کرد شده است. دولت ترکیه از یک سال گذشته، ارتش، ژاندارمری و نیروهای امنیتی خود را مامور به مبارزه با گروهک کرد پ.ک.ک کرده است و این منطقه هر روزه شاهد درگیری است و منازعه و حمله در این مناطق چیز بدیعی نیست به طوری که در یک سال گذشته بخش های قابل توجهی از جنوب شرق ترکیه عملاً در یک جنگ تمام عیار داخلی به سر می برند. از یکی دو هفته گذشته بار دیگر درگیری‌ها شدت گرفته است و ما شاهد این هستیم که گروهک های مخالف از چند سو اقدام به حملات پی‌درپی می‌کنند و از سوی دیگر هم تغییر رفتار دولت ترکیه در مورد شاخه سوری پ.ک.ک، پ.ی.د نیز بی تاثیر در این امر نبوده است.

آناج: آیا می شود گفت که این گروه های معارض به یک اتحادی در مقابل دولت ترکیه رسیده اند؟

صدرمحمدی: با توجه به تنوع و تعدد تشکیلات های ایدئولوژیکی گروه های تروریسیت فعال در ترکیه چنین تحلیلی شاید درست نباشد. آن ها در حالی که مخالف دولت ترکیه هستند، مخالف همدیگر نیز هستند و در تلاش برای نابودی و پیشی گرفتن از یکدیگر می باشند ولی همگی آن ها هدف واحدی را دنبال می کنند که آن هم تضعیف و فشار بر دولت حاکم ترکیه است و در واقع همین هدف سبب بروز عینیت اهداف در عمل آن ها می شود، چون هرچند به صورت مستقل و جداگانه عمل می کنند ولی در عمل سبب تشدید فشار به دولت ترکیه می شوند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ آبان ۹۵ ، ۱۷:۳۱
مسعود صدرمحمدی

روایتی از یک خاطره شخصی
...
روستای ما آخرین روستای مسیر بود. کمپاین که میومد مزرعه ها رو درو کنه آخرین روستا روستای ما بود. صاحب کمپاین ه با پدرم دوست بود و خودش و همراهاش میومدن خونه ما مهمون میموندن. اون سال خودش بود و پسرش و برادرزاده اش. من هم تازه دبیرستان را تمام کرده بودم و دیپلم گرفته بودم. کمکشون کردم تا کارهای روستا زود تموم بشه. 5 روز خونه ما موندن و موقع رفتن به بابام گفتن بزار ابراهیم هم همراه ما بیاد روستای ما، چند روزی مهمون ما باشه. خیلی کمکمون کرد بیاد از شرمندگیش در بیاییم و هم این که دیپلم گرفته یه مدت بگرده و استراحت کنه.
بابام راضی شد و من صبح با اونها راه افتادم سمت دهشون. نزدیک های غروب رسیدیم خونشون. خونشون مثل همه خونه های روستا یک اتاق مخصوص میهمان داشت که اونجا رو به من اختصاص دادن. خودت که میدونی اتاق مهمون چه تیپی ه. جوری ه که اصلا تو با اهل خانه روبرو نمیشی. نهایتش موقع سرویس بهداشتی رفتن شاید رودرو بشی. من یک هفته اونجا موندم. با پسرها و برادرزاده های کمپاینی ه صبح ها میرفتیم فوتبال و والیبال و گردش عصرها هم تویه رودخونه پر آب کنار روستا میزدیم به آب. نزدیک های غروب که هوا خنک میشد برمیگشتیم خونه و صحبت و خوش و بش و نهایتا هم خواب.
روز آخری بود که اونجا بودم. و قرار بود که فردا صبح راه بیافتم سمت روستای خودمون. تویه حیاط نمیدونم چیکار داشتم میکردم که یکی از بچه های کوچک 7-8 ساله اومد پیشم گفت عمو، عمه ام کارت داره. من گفتم عمه ات کیه؟ گفت، عمه گلنازم. گفتم چکار داره، گفت نمیدونم گفت به عمو بگو بیاد پشت باغچه.
من گیج شدم. فقط این قدر میدونستم که گلناز یکی از دخترهای صاحب خونه است. این رو هم از سر و صداهای حیاط و گفتگوهای معمولی اهل خانه متوجه شده بودم. این دختر چکار میتونست با من داشته باشه؟ من اگر برم پشت باغچه و یکی از برادرهاش یا پسر عموهاش و یا هر کس دیگه ای ببینه چی میگه؟ اصلا این دختره چکار میتونه با من داشته باشه؟
نرفتم. و از خونه زدم بیرون. 
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۷ آبان ۹۵ ، ۱۷:۲۶
مسعود صدرمحمدی

یادداشتی که ساعت 5 صبح شب کودتا نوشتم. فقط برای این که یادگاری بماند در این صفحه به اشتراک میگذارم.

...

مسعود صدرمحمدی مدیر سایت ترکی خبرگزاری تسنیم در تحلیلی راجع به کودتای شب گذشته در ترکیه نوشت: با نزدیک شدن به ساعات پایانی شب با وجود آن که هنوز درگیری‌ها در دو شهر بزرگ استانبول و آنکارا تداوم دارد و در سایر شهرهای بزرگ نیز درگیری های پراکنده بین نیروهای کودتاگر و ضد کودتا در گرفته است.  نخست وزیر نیروهای کودتاگر را با آغاز جنگ نیروهای ضد کودتای ارتش علیه آنها تهدید کرده است، با ادامه وضعیت موجود می‌توان احتمال داد که تا ساعات پایانی روز آینده غائله فیصله یابد. در این میان دو تحلیل عمده برای حوادثی که رخ داد وجود دارد که گذر زمان در مورد آنها قضاوت خواهد کرد:

1) این کودتا توسط نیروهای جریان گولن در بدنه ارتش سازماندهی شده است. این کودتا پس از آن رخ داد که هفته گذشته برای اولین بار عملیات‌های امنیتی علیه شاخه نظامی این جریان انجام شد. در دو سال گذشته هیچ هفته‌ای بدون عملیات علیه نیروهای این جریان در ساختار قضایی و اطلاعاتی ترکیه وجود نداشته است و صدها نفر به جرم همکاری با جریانی زیرزمینی در درون دولت دستگیر شده بودند. اما برای نخستین بار در هفته گذشته تعدادی از افسران ارتش تحت بازداشت قرار گرفتند. این عملیات جریان را متوجه جدیت دولت در برخورد با خود کرد و جریان را بر آن داشت تا با پیش چشم گرفتن تمام ریسک‌های پیروزی یا شکست کودتای خود دست به کار شود. در واقع جریان نظامی گولن متوجه شده است که با کودتا یا بدون کودتا در هر حال سرکوب و ریشه کن خواهد شد. بنابراین طی یک اقدام متهورانه دست به کودتای این شب زدند. اگر در نظر داشته باشیم که تا چند روز دیگر شورای عالی نظامی در ستاد کلاً نیروهای مسلح قرار بود که تشکیل شود و در این شورا با توجه به تحرکات هفته گذشته بی شک علیه جریان کشف شده گولن در ارتش تصمیماتی قرار بود که اتخاذ شود.

جریان گولن در ارتش  در شکل یک هسته مخفیانه با نام "کمیته صلح در جهان" در حال مدیریت اوضاع بود که بر اساس نظریه اول در مورد این کودتا توسط این هسته طراحی، مدیریت و اجرا شده است. مشکل اصلی این هسته پایین بودن درجات نظامی این افراد از سطح عالی ژنرالی بود که با توجه به این مساله بسیاری از کارشناسان نظامی و امنیتی معتقد بودند که در کوتاه مدت امکان کودتای فراگیر توسط گولنی‌ها در ارتش وجود ندارد و آنها در بدترین حالت می‌توانند خرابکاری انجام دهند. افرادی که این اقدامات را یک کودتای واقعی اما ناموفق – تا این مرحله – می‌دانند اقدام بسیار ماهرانه رسانه‌ای و روانی این گروه را دلیلی بر مدعای خود می‌دانند. تیم کودتا کننده در اولین اقدام تلویزیون دولتی را تسخیر کرده و از این طریق با ایجاد رعب در کشور وارد فاز مدیریت صحنه رد کشور شده است. در ادامه با در دست گرفتن ساختمان‌های مدیریت شبکه‌های خصوصی و پخش ماهواره‌ای شبکه‌های بخش قابل توجهی از کشور ار از مشاهده تلویزون محروم کرده و اینترنت را نیز قطع کرده است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ آبان ۹۵ ، ۱۷:۲۱
مسعود صدرمحمدی
چند ماه پیش در یک همصحبتی با یکی از روزنامه نگاران ترک که از وابستگی هایش با جناح لاییک ترکیه خبر داشتم صحبتمان به مسئله ارسال کمک های نظامی توسط اردوغان به گروه های مسلح تروریستی در سوریه کشید. آن روزها پرونده محاکمه دو خبرنگار ترک به دلیل انتشار تصاویر کامیون های حامل سلاح و موشک به گروه های تروریستی بحث روز بود و در جمع های تخصصی و خبری این موضوع روز بود.

آن روزها آن دوست خبرنگار شیوه ارسال توسط دولت ترکیه به گروه های تروریستی سوریه را بسیار پیچیده تر و حرفه ای تر از آن چیزی که بتوان به این راحتی افشا کرد می دانست و معقتد بود هیچ کدام از کشورهای همسایه مانند ایران و روسیه و عراق که مدعی اند اسناد ارسال سلاح توسط ترکیه به گروه های تروریستی را در دست دارند هیچ گاه نخواهند توانست این اسناد را علنا منتشر کنند. او دلیل این مسئله را مدلی که اردوغان برای ارسال سلاح در پیش گرفته است می دانست.

ماموران ارتشی بازنشسته رابط دولت و تروریست ها

ترکیه از ارتباط مستقیم و بلاواسطه در موضوع سلاح با گروه های تروریستی خودداری می کند. یعنی از اینکه ماموران ارتش یا نهادهای امنیتی سلاح و موشک به تروریست ها تحویل دهند سر باز میزنند؛ چرا که در حال و آینده می تواند مشکلات سنگینی به همراه داشته باشد. شیوه ای که در این موضوع کارکرد قابل توجهی دارد استفاده از ماموران ارتشی بازنشسته است که دارای لابی های قدرت در نهادهای دولتی و امنیتی هستند!

دولت ترکیه برخی عناصر معتمد خود از نیروهای ارتشی و امنیتی ریشه دار را به عنوان رابط بین خود و گروه های تروریستی انتخاب کرده است و با وساطت آنان به تروریست ها سلاح می رساند.

این شیوه دو مزیت مهم دارد: اولا در آینده اگر اتفاقی پیش بیاید و اسنادی منتشر شود این نه دولت ترکیه که چند نفر شخص متهم خواهند بود و دولت خواهد توانست حق به جانب بوده و این اشخاص را متهم کند و با محاکمه هر چند صوری آنها مسئله را حل کند.

ثانیا سرویس های امنیتی کشورهای دیگر در پیگیری و افشا گری با مشکل مواجه خواهند شد چرا که با هر افشا گری معلوم خواهد شد که سیستم امنیتی آن کشور در کدام یک از این شاخه ها نفوذ کرده و امکان ردیابی جاسوسان آن سرویس و ریشه کنی آنها به وجود خواهد آمد.


آن روزها این سخنان برای من در حد اطلاعات خام و ادعای غیر موثق اما قابل اعتنایی بیش نبود. اما دیروز روزنامه جمهوریت با انتشار یادداشتی که توجه همه رسانه های ترک را به خود جلب کرد پرده از این سیستم برداشته و فاز جدیدی از افشاگری ها در مورد همکاری های دولت ترکیه با گروه های تروریستی را افشا کرد.

این روزنامه ماه ها پیش هم با انتشار تصاویر کامیون های حامل سلاح و مهمات به گروه های تروریستی مستقر در سوریه زلزله رسانه ای در این موضوع ایجاد کرده بود که به محاکمه و زندانی شدن خبرنگاران و سردبیر آن انجامید.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ آبان ۹۵ ، ۱۷:۱۸
مسعود صدرمحمدی
این یادداشت یک هفته پس از کودتای ترکیه نوشته شد. آن روزها هر روز تقریبا یک یادداشت مینوشتم به اضافه خبرهای مختلف. 
یادداشت های شب کودتایم چه در رسانه های ایرانی و چه در رسانه های عربی با استقبال خوبی مواجه شد.
در این یادداشت سعی کردم به دوره طولانی مدت پس از کودتا بپردازم.
...

جمعه گذشته تاریخی ترین جمعه تاریخ معاصر ترکیه شد و تا چند دهه آینده در تاریخ این کشور خواهد ماند.

آنچه همه مشاهده کردند این بود که ارتش ترکیه و یا گروهی از ارتشیان ترکیه با استناد به قانون صیانت از مبانی جمهوریت و انقلاب آتاتورک دست به کودتا زدند. این کودتا به رغم درگیری هایی که در ساعات اولیه کودتا در گرفت و نیز پیشرفت هایی که توجه همه را جلب کرد و حتی منجر به خوانده شدن بیانیه کودتاگران از شبکه ملی این کشور شد با طلوع آفتاب روز بعد شکست خورد.

شکست زودهنگام این کودتا و حضور قدرتمند اردوغان در صحنه چنان مشاهده گران را تحت تاثیر خود قرار داد که در داخل ایران بسیاری از افراد به سمت نظریه ساختگی بودن سوق پیدا کردند. نظریه ای که ساده ترین نظریه برای فهم قضیه بود. کل این نظریه در یک جمله خلاصه می شد: اردوغان در پی یافتن بهانه ای برای سرکوب وسیع مخالفان دست به یک کودتای ساختگی و از پیش شکسته خورده زده است، یعنی پیش از آن که بازی شروع شود اردوغان پیروز میدان است.

اما پس از گذشت یک هفته از کودتای نافرجام به قطع و یقین می توان ادعا کرد که این کودتا کودتایی فراگیر و جدی برای برانداختن اردوغان و در دست گرفتن قدرت توسط ارتش با امارت این جریان در درون ارتش بوده است.

سومین کودتا علیه اردوغان

این کودتا در واقع سومین کودتای جریان گولن در 3 سال گذشته علیه اردوغان بود. کودتای اول کودتای نرم و رنگی پارک گزی بود که جریان گولن توانست حتی مخالفان خود را هم خصوصا لاییک ها و چپ ها را در آن به بازی بگیرد. این کودتا با همراهی بنیادهای آمریکایی همراه بود و جبهه آمریکایی تمام توان خود را برای فشار آوردن به اردوغان بکار برد. علت اصلی شکست این کودتا عدم یکنواختی اهداف جریان گولن و لابی های قدرت آمریکایی در ترکیه بود. جریان گولن هدف بر زمین زدن اردوغان را در پیش چشم گرفته بود اما جریان آمریکا تنها هدفش فشار آوردن و همراه کردن اردوغان با خود بود. چرا که آن روزها منطقه در برهه ای به سر می برد که حذف اردوغان در معادلات منطقه عربی نتایج ناخرسند کننده ای را به همراه داشت. در این کودتا اردوغان که در سفر خارج از کشور بود به سرعت خود را به ترکیه رساند و با کشاندن مردم به خیابان ها و مانور قدرت کودتای رنگی را که برای هفته ها ثبات کشور را دستخوش ناآرامی کرده بود از میان برداشت.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ آبان ۹۵ ، ۱۷:۱۶
مسعود صدرمحمدی

Paris’te Cumartesi günü İran’ın en korkunç terör örgütü olan ve son 35 yılda 17 bin insana suikast düzenleyen Halkın Mücahitleri Örgütü birçok üyesi, Avrupa, Amerika ve Arap ülkelerinden devlet adamlarının katılımı ile kongre gerçekleştirdi.

Halkın Mücahitleri terör örgütü 1980’den beri İran halkına karşı mücadeleye girerek, İran halkının inkılabı aleyhine operasyonlar yapıp; cumhurbaşkanı, başbakan, onlarca milletvekili, onlarca yüksek rütbeli asker, yargı yetkilileri ve yüzlerce suçsuz sivil insana suikast düzenlemiştir.

Saddam Hüseyin’in, İran’a karşı 8 yıllık savaşında bu terör örgütü Bağdat’ta resmi ve açık bir şekilde Aşref şehri denilen büyük bir üs açarak, Saddam’la İran halkının aleyhine işbirliğinde bulunmuştur. Bu savaşta İran halkı 220 bin şehit vermiştir ve bu şehitlerin kanında bu terör örgütünün de payı vardır. Bu örgüt istihbarat hizmetleri ve terör eylemlerinden ilave 3 defa açık bir şekilde ve geniş çaplı kara operasyonları gerçekleştirmiştir. Irak halkının 1991’de Saddam’a karşı ayaklanmasında örgüt Saddam’a olan hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek yüzlerce Iraklıya suikast girişiminde bulunmuş ve birçok insanın ölümüne neden olmuştur. Irak yargısı 2010’da, bu örgütün 39 üyesine Irak halkının katli suçuyla yakalanma emri çıkartmıştır. 

Bu terör örgütüyle bağlı tarihin en ilginç sayfalarından birisi de Amerika’nın Irak’a saldırısıyla yazılmıştır. Amerika Irak’a saldırdıktan sonra bizatihi bu örgütün üssünün korunmasını üstlenmiştir.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ آبان ۹۵ ، ۱۷:۱۲
مسعود صدرمحمدی

دیروز یادداشتی کوتاه با عنوان "مشکل ما و ترکیه از کجا آغاز شد" را نوشتم که تمام حرفم در آن این بود: اگر الان اردوغان را در گوشه رینگ گیر آورده ایم و داریم میزنیم و هر چه از دهانمان بیرون می آید را بارش میکنیم، بکنیم. اما بدانیم که اگر بازی آن طور که قبلا داشت می رفت ادامه پیدا میکرد احتمالا این ما بودیم که در گوشه رینگ گیر افتاده بودیم.
خلاصه حرفم چیزی بود که یکی از بزرگواران در یکی از کامنت ها آورده اند و آن هم این که ما سیاست خارجی نداریم بلکه تنها رفتارهای سیاسی از خودمان بروز میدهیم. در حالی که رقیب دارای یک سیاست مدون ، یک دست و برنامه ریزی شده است. ما در برابر حریف دچار انفعالیم و باید فکری برای این بکنیم.
در واقع یادداشت دیروز گفتن ضعف ما است نه وصف قدرت طرف مقابل.
چه در کامنت ها و چه در پیام های خصوصی که آمده بود برخی دوستان چنین تلقی کرده بودند که من شیفته اردوغان هستم و سعی در مدح او کرده ام اما باید بگویم که موضع من کاملا مشخص است. اردوغان یک پروژه آمریکایی است. اما یک پروژه قوی. یک پروژه بنیه دار. پروژه ای که باید در مقابلش چند جفت گوش و چشم دیگر هم امانت گرفت و هشیار بود.
برای اطلاع بزرگوارانی که مدعی هستند که من در یادداشت دیروزم از اردوغان دفاع کرده ام "چنان که رئیس دفتر او هم نمی توانست این چنین بنویسد"، باید بگویم که همین چند هفته پیش در حضور گروهی از اعضای با سابقه حزب عدالت و توسعه عین این جملات را به کار بردم: "هر فتنه و فساد و خونی که در سوریه و عراق است اردوغان هم در آن سهم دارد. از من ناراحت نشوید اما من موظفم حقیقت را بگویم. اردوغان چنان زیر وبال است که به قول مرحوم اربکان اگر هفت نسل آینده او سر از سجده برندارند و استغفار کنند باز جواب خونهایی که به خاطر شهوت قدرت و شهرت این آدم ریخته شده است داده نخواهد شد. اردوغان چنان داغی بر دل فرزندان امت گذاشت که تا سالها ترمیم نمی شود و ..."

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ آبان ۹۵ ، ۱۷:۱۰
مسعود صدرمحمدی

 چند وقتی است که در ایران یک ائتلاف ملی در لجن مالی کردن #اردوغان ایجاد شده است. همه از چپ ترین ها تا راست ترین ها از سکولارترین ها تا بنیادگراترین ها همگی در یک مورد به ائتلاف رسیده اند آن هم بد بودن اردوغان است. بگذریم از این که در این میان فی قلوبهم مرض هایی هستند که مساله را از اردوغان به فحش دادن به اهل سنت، بعضی ها به فحش دادن به عثمانی ها و بعضی ها هم به فحش دادن به ترکیه تبدیل می کنند. اما در کل در چشم همه الان اردوغان یک دیکتاتور احمق نفهم است که افتاده به غلط کردم گفتن.
من خودم در این چند روز چندین یادداشت و چندین مصاحبه برای فهم شرایط موجود ترکیه انجام دادم و کلیت حرفم هم همین بود که اردوغان یک اشتباه محاسباتی انجام داد و اکنون سزای این اشتباه را می پردازد. (اردوغان فکر میکرد در بدترین حالت مساله #سوریه 6 ماهه حل خواهد شد و برای همین تمام آبرو و حیثیت کشورداری و سیاسی خود را در این قمار روی میز گذاشت و البته باخت.)
اما واقعا مشکل ما با ترکیه در 13 سال گذشته که دوره انکشاف و شکوفایی این کشور در همه عرصه ها است در مساله سوریه بوده است؟ آیا اگر مساله سوریه پیش نمی آمد ما با اردوغان و دولت ترکیه در وضعیت گل و بلبل به سر میبردیم؟
زمانی که به افت و خیزهای روابط سیاسی دو کشور در بازه زمانی مذکور توجه میکنیم متوجه میشویم که مساله سوریه تبدیل به یک بحران روزمره شد که بحران های دیپلماتیک عمیق مبنایی ای که بین دو کشور در حال ایجاد بود را تحت تاثیر قرار داده آنها را مغفول گذاشت. یعنی اگر حتی مساله سوریه هم پیش نیامده بود ما با ترکیه درگیر میشدیم. درگیری ای که عمیق تر نیز بود و احتمال شکست ما در آن قوی تر بود!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ آبان ۹۵ ، ۱۷:۰۸
مسعود صدرمحمدی