هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

۴ مطلب در خرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

دولت جمهوری آذربایجان در آستانه عید نوروز چند صد نفر را مشمول الطاف ملوکانه خود قرار داد و صدها نفر که در میان آنها افراد سرشناس وابسته به جناح های آمریکا و ناتو (اعم از تشکیلات های جوانان و حرفه ای سیاسی) بودند نیز مورد عفو قرار گرفتند. در میان این عفو شدگان تنها دو نفر از دینداران که آن هم از افراد ناشناخته که تنها جرمشان حضور در تجمعات دفاع از حجاب بود آزاد شدند. هفته گذشته نیز چند هزار نفر از سوی بانوی اول کشور مورد عفو قرار گرفتند اما در میان این چند هزار نفر حتی یک دیندار هم نبود.
کسانی که با ساخت قدرت در جمهوری آذربایجان آشنایی دارند می دانند که آزادی افراد سیاسی معنای خاص خود را در این کشور دارد.
زندانیان سیاسی نوعا به صورت بلوک بندی شده مورد شناسایی قرار میگیرند . مثلا زندانیان ایرانی، زندانیان ناتو، زندانیان آمریکا، زندانیان روسیه.
بر اساس لابی های قدرت در درون حکومت امکان دارد که زندانیان هر یک از این جناح ها آزاد شوند یا مدت محکومیت آنها افزوده شود.
وقتی در عرض سه ماه شاهد آزادی منسوبین همه جناح ها به غیر از جناح ایران هستیم این یعنی دهن کجی آشکار به ایران.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ خرداد ۹۵ ، ۱۴:۳۸
مسعود صدرمحمدی

هفته پیش نشستی از سوی گروهی از افراد در دانشگاه تهران با عنوان جلسه هم اندیشی وطن خواهان آذری انجام شده و بیانیه ای با عنوان مطالبات این افراد از حکومت منتشر شده است.
راستش تمام مقاومتم را کردم تا چیزی ننویسم اما بند 12 این بیانیه اولا تعجب مرا برانگیخت و ثانیا باعث شده تا نسبت به آینده ملی گرایی و فعالیت های میهنی در این کشور بدبین تر شوم.
بند دوازده این بیانیه نشان میدهد که هنوز هم جریان موسوم به ملی گرایی هدفی جز نابودی هویتی یک گروه عظیم از ملت را در سر ندارد و از جمهوری اسلامی به دلیل این که سیاست های پهلوی ها مبنی بر نابودی هستی قومیت ها را پیگیری نمی کند به سختی عصبانی هستند. در بند 12 آمده است:‌ بومی سازی دانشگاه ها و پادگان ها یکی از مشکلات مهم در روند مستمر ادغام و انسجام ملی است. با توجه به اینکه بخشی از جمعیت کشور همواره باید در حال چرخش در کشور باشند، در دهه اخیر بومی سازی و بومی گزینی تبدیل به یک تهدید مستقل در برابر امنیت ملی و روندهای ادغام و انسجام شده است. از سوی دیگر موضوع بومی گزینی مدیران، شایسته سالاری را به سایه برده و زمینه زدو بندهای سیاسی را فراهم ساخته است.
منظور این بند همان طرح رضا خانی است که سعی داشتند تا برای این که در میان مدت زبان ترکی در ایران ریشه کن شود افراد ترک زبان را به مناطق فارس زبان مهاجرت دهند و افراد فارس زبان را در مناطق ترک نشین سکنی دهند تا به این ترتیب در طولانی مدت و با تغییر نسل ها افراد زبان و هویت قدیم خود را از دست بدهند. 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ خرداد ۹۵ ، ۱۴:۳۷
مسعود صدرمحمدی

صفویه کارهای خوب و بد فراوانی انجام داد اما کاری که نمی توان بر صفوی ها بخشید انحرافی بود که در مفهوم تبری ایجاد کردند. شیعه که در این دوره از حالت اپوزیسیون به یک پوزیسیون سیاسی وارد شد متوجه شد که تبری در معنای قدیم آن یعنی برائت از هر ظلم و جور و ایستادن و سر به ناآرامی گذاشتن در برابر هر نااهل، دیگر پاسخگوی شرایط حاضر نیست و مصالح نظام اقتضا میکند که سکوت کنیم. برای همین تبری تقلیل پیدا کرد به فحش و بد و بیراه به یکی دو نفر تاریخی که استخوانهایشان هم پوسیده است.
ما هم به عنوان فرزندان خلف آنها علاوه بر آن که همین خط را ادامه دادیم انحراف دیگری را هم در بحث تولی به وجود آوردم. تولی بر هر که در برابر ظلم بایستد را به محبت نیم بند و مصنوعی در مورد کسانی که تنها معتقد به عدم تکتف و قایل به جهر در صلاه هستند خلاصه کردیم. البته همین محبت مصنوعی الان با نفحات نحس حضرات ملی گرایان کور در حال زایل شدن است.
همین مساله در موضوع مهدویت نیز شمول و جریان دارد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ خرداد ۹۵ ، ۱۴:۳۵
مسعود صدرمحمدی

دیروز عملا بن علی ییلدیریم به عنوان دبیرکل حزب عدالت و توسعه انتخاب شد و تشکیل دولت نیز بر عهده او قرار خواهد گرفت.

اگرچه الان که دارم این پست را میگذارم مجلس ترکیه در آستانه رای گیری در مورد یکی از پرحاشیه ترین طرح های سیاسی چند سال اخیر است که در صورت تصویب آن مصونیت سیاسی تعداد قابل توجهی از نمایندگان لغو خواهد شد و اگر تصویب نشود باز هم اصطکاکات سیاسی و رودررویی سنگین بین احزاب ادامه خواهد داشت اما باید ادعا کنیم که دیگر دوره مباحث سیاسی در ترکیه تمام شده است و موج جدیدی از نهضت خدمات رسانی به مردم و خصوصا محرومین تا چند هفته دیگر آغاز خواهد شد.
بسیاری از افراد انتخاب ییلیدیرم را در پس زمینه سیاسی مورد توجه قرار میدهند و سعی میکنند نزدیکی قریب به دو دهه ای ییلدیریم به اردوغان را مورد توجه قراردهند اما وقتی از سابقه کاری ییلیدیرم و فعالیت هایی که تا کنون انجام داده است مطلع باشیم متوجه خواهیم شد که بر سر کار آوردن او در این مقطع زمانی و سپردن سکان کشور به او نشان از برنامه های خاص اردوغان برای ترکیه دارد.
ییلدیریم سالها در عرصه راه و شهرسازی و ترابری فعالیت کرده است. او بیش از 18 هزار کیلومتر جاده، 30 فرودگاه، دهها پل و تونل بزرگ که همگی جز طرح های ملی و ماندگار در تاریخ ترکیه است را در کارنامه خود دارد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ خرداد ۹۵ ، ۱۴:۳۳
مسعود صدرمحمدی