هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

۲ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

مصاحبه ام با سایت خبری تحلیلی آناج تبریز در ارتباط با تحولات منطقه و مساله مواضع ترکیه در قبال سوریه و عراق

...


اعلام حکومت نظامی در استان های کردنشین ترکیه و وضعیت بحران داخلی ایجاد شده ناشی از تدابیر نسنجیده ترکیه در مسائل منطقه از جمله مسائلی است که در گفتگوی تفصیلی با مسعود صدر محمدی، کارشناس مسائل منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدا برای آشنایی بهتر است توضیحاتی در مورد جایگاه ترکیه و اهمیت آن در مناسبات منطقه بفرمایید. 


ترکیه به عنوان میراث دار حکومت عثمانی دارای اهمیت بالایی است. ترکیه در چند سال اخیر سعی کرده است خود را به عنوان میراث دار حکومت عثمانی نشان دهد و نقشی را که حکومت عثمانی در جهان اسلام و معادلات سیاسی جهان داشت، برای خود احیاء کند. تا پیش از انقلاب اسلامی نقش مدیریت منطقه و مدیریت ملل مسلمان از طرف آمریکا برای ایران تعریف شده بود ولی با توجه به انقلاب اسلامی که در ایران و تحولات عمیق و عجیبی که در منطقه رخ داد، این نقش را به ترکیه سپردند. خصوصا در 15 سال اخیر ترکیه نشان داد که قابلیت لازم برای این نقش را دارد. لذا سابقه ی تاریخی را به عنوان یک امتیاز ویژه برای خود تلقی کرد و وارد فعالیت های مدیریت منطقه و تاثیرگذاری در سطح منطقه ای و فرامنطقه ای شد. خصوصا پس از فروپاشی شوروی و مطرح شدن گفتمان ترکی این نقش اهمیت بیشتری پیدا کرد و ترکیه علاوه بر منطقه عربی ماموریت پیدا کرد که در منطقه ترکی و در منطقه آسیای میانه نیز ایفای نقش کند. البته الان در این منطقه جغرافیایی با ضعف مواجه شده و روسیه توانسته بنیان های قدرت خود را بازیابی کند ولی در منطقه عربی و آفریقایی، ترکیه همچنان به عنوان یک گفتمان در حال تاثیرگذاری است.

 
 

به نظر شما قدرت اقتصادی، سیاسی و قدرت نرم ترکیه اکنون در چه وضعیتی قرار دارد؟

بحثی که در کشور ما نیز زیاد مطرح می شود، بحث نئوعثمانی یا عثمانی گرایی نوین است که زیاد مصادره به مطلوب می شود. هرچند توجه به دوره عثمانی و پیش از آن (دوره سلجوقیان) در گفتمان فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ترکیه احیاء شده است و هنگامی که ما به سیستم ارزش گذاری در سطح سیاست، فرهنگ و اجتماع ترکیه نگاه می کنیم متوجه می شویم که در 15 سال اخیر این توجه نسبت به پیش از آن بسیار پررنگ شده است و از عثمانی به عنوان یک دوره پرافتخار و پر از غرور یاد می کنند. اما احیای حکومت عثمانی توسط دولت ترکیه عملی نیست. خود ترکیه نیز هرگز ادعایی درمورد بازیابی اراضی نداشته است زیرا اراضی عثمانی از غرب آفریقا شروع شده و تا مرزهای ایران و قفقاز و پشت دروازه های وین می رسید. قطعا ترکیه توان لازم را برای سرزمین گشایی ندارد. پس باید به این سوال پاسخ بدهیم که منظور از نئوعثمانی چیست؟ گویا ترکیه سعی دارد با ارائه بحث عثمانی، دیپلماسی عمومی لازم برای تاثیرگذاری در دیپلماسی تخصصی را برای خود به وجود بیاورد او سعی دارد عزت از دست رفته ی عثمانی را برای خودش احیاء و خود را به عنوان جانشین عثمانی مطرح کند. ترکیه متوجه است که در منطقه عربی آفریقایی جهان اسلام هیچ حکومت قدرتمندی وجود ندارد. قدرت حکومت ها وابسته به مردمی بودن آنهاست و ترکیه به راحتی این را درک کرده است که ما هیچ حکومت قدرتمندی نداریم. بنابراین بهترین فرصت است که با یادآوری عزت دوران گذشته ترکیه(دوره عثمانی) این کشورها و دولت های ضعیف را تحت تاثیر خود قرار بدهد و این نیز دقیقا در راستای نقشی است که آمریکا و اروپا در جهان اسلام برای ترکیه تعریف کرده اند.

ارتباط سوریه و ترکیه در حال بهبود بود؛ اما چه شد که ترکیه یکباره زمین بازی را عوض کرد؟

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ آبان ۹۳ ، ۱۱:۰۶
مسعود صدرمحمدی

این سطور یادداشتی کوتاه بود که در ارتباط با اظهارات اردوغان نسبت به رهبر معظم انقلاب اسلامی در صفحه فیس بوک نوشتم، اما بعد در سایت راست خبر فارسی منتشر شد. برا یهمین در اینجا هم می آورم.

......

اردوغان یک ویژگی منحصر به خود دارد و آن هم فرار به جلو است. یعنی اردوغان هیچ گاه معذرت خواهی نمی کند بلکه مخاطبی که اشتباه اردوغان را به او گوشزد کند را با تهدید به اشتباه بزرگتر عقب می نشاند. او اثبات کرده است که چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین المللی وقتی زیر فشار بماند دست به خط شکنی بزرگتری میتواند بزند. چرا که او مرد صحنه هاست و در طوفان است که می تواند خودنمایی کند و توجه ها را از مسائل مختلف منحرف کند.

حال وقتی این ویژگی را در نظر داشته باشیم می توانیم اقدام اخیرش در دانشگاه مرمره را این طور ارزیابی کنیم که او متوجه باختن قافیه در مساله داعش شده است. حال می خواهد اثبات کند که او اگرچه در بازی نحس سوریه-عراق باخته اما این یک بدشانسی بوده است و او می تواند در برابر رقیب بزرگتری مانند ایران هر حرفی بزند بدون این که کسی بتواند بگوید بالای چشمت ابرو است.

تغییر طرف درگیری در صحنه سیاست از بغداد و دمشق به تهران، انتقال و افزایش تنش شیعه -سنی به داخل ترکیه، پررنگ تر کردن مساله ارتباط شیعیان عراق و ترکیه با ایران، در نهایت متهم کردن عناصر شیعه داخلی ترکیه می تواند از نتایجی باشد که این اقدام او در پی خواهد داشت.

البته ایران در این مورد هم به لبخندهای اعصاب خورد کنش در مقبال اردوغان ادامه خواهد داد.چرا که به خوبی میداند اردوغان آخرین کارت خود را روی میز گذاشته و در این عرصه بالاتر از این را نمی توانست بکند!

پس اگر بازی به همین منوال ادامه یابد فعلا یک -هیچ به نفع تهران!

سایین جمهور باشکانیم!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ آبان ۹۳ ، ۱۱:۰۱
مسعود صدرمحمدی