هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۳ ثبت شده است

مصاحبه ام با سایت خبری تحلیل «7sabah» ترکیه در مورد اعدام‌های مصر

......................................................................................................


7SABAH ÖZEL
RAÖPORTAJ: Mehmet Gürhan

 
İranlı ortadoğu uzamanı Masoud Sadr, Mısır'daki darbe ve idamları 7SABAH'a değerlendirdi.
 
  S- Mısır’daki idam kararlarına geçmeden evvel, darbe sürecini konuşmak istiyorum. Mısır’da darbeye giden süreci anlatır mısınız?
 
C- Bu sorunun cevabını bir hatırayla vereyim; Hüsnü Mübarek’in hâkimiyet yıllarında Mısır’a gitmiş bir belgesel filim yönetmeni şöyle söylüyordu; biz Kahire’de saatlerce trafikte kalıyorduk ancak sürücülerin hiç birisi bu duruma kızmıyor, itiraz etmiyorlardı. Ben arabamızın tecrübeli şoförüne niçin siz kızmıyorsunuz, şikâyet etmiyorsunuz diye sordum. Şoförün cevabı çok etkileyiciydi: “biz bin yıldır, Firavunlar çağından, böyle itaat etmeyi öğrenmişiz şimdi ise trafiğe itaat ederiz”…
 
Mısır halkı doğunun en büyük ve muhteşem tarihine sahip bir halkıdır. Tabi ki bu müthiş durum,  her zaman devam etmeyecekti. Nihayet halk ayaklanıp büyük bir devrimle sonuçlanacak bir yola start verdi. 25 Ocak 2011’de, yıllarca firavunluk yapmış Mübarek devrildi. Ancak onun yerine gelebilecek kişi var mıydı? Genellikle Arap ülkelerinde siyasal yapıların kusurlu olduğundan dolayı ve diktatörlük ucubesinin sosyal zeminlerin yokluğundan büyük siyasetçilerin yetiştirilmesi çok zor. Partiler ancak isimde parti ve hakikatte hükümetin başında olan kişinin isteğinden başka hiç bir şey söylemiyorlar. Bunları göz önüne alarak Mısır devrim günlerinde ve ondan sonra başka Arap ülkelerindeki gibi “önder”sizlik sorunu ile karşı karşıya kaldı. Bu siyasal durumdan başka halkın çok zor olan ekonomik durumu ve ülkenin iktisadi sorunlarının çözmenin acilliği durumu daha da zorlaştırdı. Bu dâhili faktörlerle beraber Mısır devrimi ile menfaatleri zarar gören ve tehlikeye düşen başka ülkelerin de faaliyetleri Mısır’ın şimdiki duruma düşmesinde etkili oldular.
 
S- Darbenin arkasında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap emirlikleri olduğu söyleniyor. Ancak sayın başbakan Erdoğan ise İsrail’i işaret ederek; ellimizde belgeler var diyordu. Darbenin iç yüzünü siz nasıl analiz ediyorsunuz?
 
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۴:۲۷
مسعود صدرمحمدی

پرونده جریان گولن همچنان ادامه دارد...

...

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، عزیر ییغیت از فعالان حقوق بشری و رسانه‌ای شناخته شده ترکیه است. او به جهت فعالیت‌های روشنگرانه‌اش در عرصه بین المللی در موضوعات شیعیان بحرین و شیعیان جمهوری آذربایجان فردی تاثیر گذار شناخته می‌شود. ییغیت در گفت‌وگو با تسنیم در موضوع جماعت گولن و فعالیت‌های فرهنگی رسانه‌ای آن‌ها به پرسش‌هایی در این موضوع  پاسخ داد. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

* تسنیم: با توجه به حوادث اخیر ترکیه در خارج از ترکیه، جریان گولن به عنوان یک جریان سیاست پیشه شناخته می‌شود حال آنکه با در نظر گرفتن سیر این جریان در دوره‌های مختلف می‌توان ادعا کرد که این گروه یک جریان فرهنگی و اجتماعی است. در صورتی که با این نظر موافق باشید در مورد بنیان‌های اجتماعی این جریان لطفا توضیح دهید.

 ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورهای غربی و شرقی در آستانه هر انتخاباتی شاهد جوسازی‌ها و تبلیغات و ضدتبلیغات فراوانی از سوی جریان‌های مختلف می‌شود که گاه وضعیت ناخوشایندی نیز به خود می‌گیرد. در انتخابات اخیر کشور با جوی که تا کنون سابقه نداشته است، روبرو شد. جریانی که خود را با نام «حرکت هیزمت» (جنبش خدمت) معرفی می‌کرد دست به عملکردی که هیچ رابطه‌ای با شخصیتی که از خود تعریف می‌کرد، نداشت، زد. این حوادث نشان داد این جماعت که برای اهداف سیاسی داخل در مجادلات و کشمکش‌های سیاسی شد بیش از آن که نهادی اجتماعی باشد تشکیلاتی است که در داخل دولت خود را ساخته است و می‌تواند علیه هر کسی که احساس خطر کند دست به هر کاری بزند و اکنون نیز به حیات خود ادامه می‌دهد. به نظر من جماعت نه یک نهاد اجتماعی و حتی نه یک نهاد سیاسی است. بلکه این تشکیلات گروهکی است که بر اساس منافع مشترک برخی افراد به وجود آمده است.

عزیر

* تسنیم: با توجه به فعالیت شما در حوزه موضوعات فرهنگی لطفاً در مورد سیاست‌گذاری‌های فرهنگی جماعت گولن توضیح دهید.

زمانی که در مورد فعالیت‌های فرهنگی جماعت گولن به بحث می‌نشینیم  اصلی‌ترین فعالیتی که به چشم می‌خورد المپیادهای زبان ترکی است. پس از آن مسابقات علمی مختلف، اردوهای تفریحی در مقیاس‌های کوچک و برگزاری کمپ‌های خانگی و گروهی و برخی موارد مشابه آن در سطح بعدی قرار می‌گیرد. این فعالیت‌ها عموما در دو نوع محدود و عمومی برگزار می‌شود. فعالیت‌های محدود با مشارکت چند مرکز و خانه‌های تحت نظرات برادر و خواهرهای جماعتی برگزار می‌شود، اما فعالیت‌های عمومی در گستره‌های گاه بین‌المللی برگزار می‌شود که بیشتر به عنوان نوعی مانور و برای نشان دادن قدرت انسانی و برنامه‌ریزی جماعت به افراد عضو و سایر انسان‌ها  برگزار می‌شود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۱ ارديبهشت ۹۳ ، ۰۱:۵۵
مسعود صدرمحمدی