هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

روز گذشته (سه شنبه) شایعه‌ای که چند روزی بود در ترکیه بر سر زبانها افتاده بود، محقق شد و شبکه «قدس تی وی» از ماهواره ترک ست حذف شد.

برخی شایعات که از 2 روز پیش شنیده می‌شد حکایت از آن دارد که دستور این اقدام از سوی کاخ ریاست جمهوری ابلاغ شده و با فرمان نفر اول کشور این کار انجام شده است. بهانه اصلی این عمل نیز حمایت شبکه قدس تی وی از حشد الشعبی در یک ماه اخیر است.

همچنین روز گذشته نیز نیروهای امنیتی ترکیه با مراجعه به دفتر این شبکه، اقدام به پلمپ دفتر آن و مصادره برخی اقلام کرده‌اند.

شبکه قدس تی وی پس از آغاز عملیات موصل سیاست معتدل خاموش کردن فتنه را در پیش گرفت و در عین حال تمام تلاش خود را کرد تا حقیقت صحنه عراق را آشکار کند.

حمایتهای مردمی از حشد الشعبی، قدردانی مردم عراق از مذاهب مختلف از این ارگان، نظارت ارتش عراق بر این نیرو و قانونی بودن آن، مذهبی نبودن جنگ موجود در عراق و حضور شیعه، سنی و مسیحی در این نیرو اصلی‌ترین محورهای خبری قدس تی وی در قبال این موضوع بود؛ اما آنچه مشهود است این که اردوغان حتی تا این حد نیز نتوانست مساله را تحمل کند.

نکته جالب توجه این است که قدس تی وی در مساله سوریه در چند سال اخیر هیچگاه به حمایت بی قید و شرط از بشار اسد نیز نپرداخته و تنها با تکیه بر این نکته که بشار اسد منتخب مردم سوریه است و اکنون در حال مبارزه با تروریسم است به حمایت از دولت مشروع سوریه پرداخته.

قدس تی وی سیاست تقریب مذاهب اسلامی و تلاش برای جلوگیری هرگونه فتنه مذهبی را همواره بر عهده داشته و در این سیاست موفق بوده است، به طوری که توانسته طیف‌های مختلف شیعی و سنی ترکیه و حتی جهان عرب را بر روی موضوع قدس به تفاهم برساند و در یک جبهه نمایش دهد.

در حادثه کودتای ترکیه نیز نورالدین شیرین مدیر این شبکه از اصلی ترین اهداف کودتاگران بود که در صورت پیروزی کودتا، بی شک جزء اعدامیان و یا محکومان حبس سنگین بود.

در چند سال گذشته نشریات جریان گولن سنگین‌ترین حملات را متوجه شخص شیرین و تلویزیون او کرده‌اند و شیرین هیچگاه دست از حمایت از دولت مشروع ترکیه بر نداشته است.

این اقدام دولت ترکیه چند نکته را روشن می‌سازد:

1) دولت کمترین صدای نه مخالف که حتی متفاوت را در عرصه رسانه‌ای نمی‌تواند تحمل کند و این رسانه به شدت منکوب می‌شود.

2) با توجه به نزدیکی گفتمانی قدس تی وی به جبهه مقاومت اسلامی، دولت ترکیه کمترین صدای متعلق به این گفتمان را در کشور خود تحمل نمی‌کند.

3) اکنون که فاز سرکوب کودتاگران در حال اتمام است، فاز سرکوب همه مخالفان که حتی خودشان جزء اهداف کودتا بوده‌اند نیز شروع شده است.

4) دولت ترکیه در صدد عصبی کردن جریان مقاومت و منسوبانآن در ترکیه است تا بهانه ای برای سرکوب این جریان که به شدت حدود قانونی و عرفی را در ترکیه رعایت می‌کند را پیدا کند.

5) اردوغان در تصمیم خود برای تروریست جلوه دادن حشدالشعبی جدی است. در واقع اردوغان اکنون در حال پرداخت بهای حمایت خود از گروه‌های تکفیری و تروریستی است و اکنون تصمیم گرفته تا با سرریز کردن این هزینه‌ها بر کشورهای دیگر بار این اقدام را از عهده خود کمی سبکتر کند. برای همین تلاش دارد تا حشد الشعبی را به عنوان گروه تروریستی معرفی کند و پس از آن حمایت‌های ایران و شخص سردار سلیمانی از این نیروی ملی در عراق را مورد تاکید قرار دهد و پس از آن، این سیاست را اعمال کند که اگر از تکفیری‌ها و ترریست‌های سنی حمایت کردم به این دلیل بود که ایران از تکفیری‌های شیعی حمایت می‌کرد.

6) اردوغان پس از آن که از عصبی کردن ایران در جریان عملیات موصل نا امید شد، اکنون سعی دارد با فشار آوردن به عناصری که اشتهار به نزدیکی به ایران دارند، ایران را به سمت اقدامات نامتعارف و عصبی سوق دهد.
...
با تمام این موارد، یک چیز مسلم است: اردوغان به شدت احساس ضعف می‌کند و متوجه است که دیگر سیاست فرار به جلو و گرد و خاک کردن در قبال ایران کارکرد خود را از دست داده و تصمیم دارد انتقام خود را از منسوبین به گفتمان انقلاب اسلامی در ترکیه بگیرد.

موافقین ۲ مخالفین ۰ ۹۵/۰۸/۱۲
مسعود صدرمحمدی

اردوغان

ترکیه

نظرات  (۱)

با سلام و سپاس فراوان از مطالب بسیار زیبا و مفید...
مطالبی از استاد عزیز پدربزروگوار مرقوم فرمودید و مطالب ارزنده حضرتعالی. چه زیبا می شد از مطالب تحلیلی برادرتون آقای توحید صدر هم استفاده می شد تا به حلقه اصالت هیق کامل تر می شد.
http://sadr-t.blog.ir/

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی