هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

دیروز یادداشتی کوتاه با عنوان "مشکل ما و ترکیه از کجا آغاز شد" را نوشتم که تمام حرفم در آن این بود: اگر الان اردوغان را در گوشه رینگ گیر آورده ایم و داریم میزنیم و هر چه از دهانمان بیرون می آید را بارش میکنیم، بکنیم. اما بدانیم که اگر بازی آن طور که قبلا داشت می رفت ادامه پیدا میکرد احتمالا این ما بودیم که در گوشه رینگ گیر افتاده بودیم.
خلاصه حرفم چیزی بود که یکی از بزرگواران در یکی از کامنت ها آورده اند و آن هم این که ما سیاست خارجی نداریم بلکه تنها رفتارهای سیاسی از خودمان بروز میدهیم. در حالی که رقیب دارای یک سیاست مدون ، یک دست و برنامه ریزی شده است. ما در برابر حریف دچار انفعالیم و باید فکری برای این بکنیم.
در واقع یادداشت دیروز گفتن ضعف ما است نه وصف قدرت طرف مقابل.
چه در کامنت ها و چه در پیام های خصوصی که آمده بود برخی دوستان چنین تلقی کرده بودند که من شیفته اردوغان هستم و سعی در مدح او کرده ام اما باید بگویم که موضع من کاملا مشخص است. اردوغان یک پروژه آمریکایی است. اما یک پروژه قوی. یک پروژه بنیه دار. پروژه ای که باید در مقابلش چند جفت گوش و چشم دیگر هم امانت گرفت و هشیار بود.
برای اطلاع بزرگوارانی که مدعی هستند که من در یادداشت دیروزم از اردوغان دفاع کرده ام "چنان که رئیس دفتر او هم نمی توانست این چنین بنویسد"، باید بگویم که همین چند هفته پیش در حضور گروهی از اعضای با سابقه حزب عدالت و توسعه عین این جملات را به کار بردم: "هر فتنه و فساد و خونی که در سوریه و عراق است اردوغان هم در آن سهم دارد. از من ناراحت نشوید اما من موظفم حقیقت را بگویم. اردوغان چنان زیر وبال است که به قول مرحوم اربکان اگر هفت نسل آینده او سر از سجده برندارند و استغفار کنند باز جواب خونهایی که به خاطر شهوت قدرت و شهرت این آدم ریخته شده است داده نخواهد شد. اردوغان چنان داغی بر دل فرزندان امت گذاشت که تا سالها ترمیم نمی شود و ..."


دوستان باید اعتراف کنیم که رقیبمان بسیار قوی تر از ماست. سیاست و کیاست او در برابر بلاهت ما چنان به چشم میزند که نمی توانیم به آن اعتراف کنیم.
باید این فرهنگ در ما ایجاد شود که توجه به مزیت های دشمن و رقیب، به زبان آوردن آنها و تلاش برای تاسی از این مزیت ها به معنای طرفداری از دشمن نیست.
اگر امروز کسی بر نظم، بر قانون باوری، بر پرکاری و بر مطالعات تخصصی در آمریکا و اروپا در مقایسه با ما اعتراف کند آیا او غربگرا و عامل آمریکا است؟ آیا اگر امروز ما در مورد تفرق و تشتت بین گروه های فلسطینی و عدم وجود سند چشم انداز برای نابودی اسرائیل و در مقابل برنامه ریزی روزانه و دقیق صهیونیست ها برای اشغال اراضی فلسطین سخن بگوییم یعنی ما رئیس دفتر نتانیاهو شده ایم؟ چنین فهمی از مسایل فهمی ناقص است.
اما در مورد نژادپرست و احمق و کودن و نفهم و نمی دانم از این تیپ فحش ها دادن به دشمن و رقیب هم باید دست کشید. دیگر دوره فیلم هایی که شما با یک خشاب یک گردان را میکشتید و خاکریز را فتح میکردید گذشته است، باید امروز فیلمی بسازید که نشان دهد یک خشاب تنها یک خشاب است، اگر تیرهایش به خطا نرود، اگر ماشه سلاح کار کند، اگر هدف گیری درست باشد و اگر وسط درگیری شما به زمین نخوردی و بیش از همه اگر از پشت جبهه به شما خیانت نشود!
فحش دادن به دشمن و رقیب هیچ چیز را تغییر نمیدهد بگذریم از مدل روانشناختی یونگ که میگفت انسان ویژگی های منفی خویش را به دیگران منسوب میکند. و بر این اساس فحش دادن ها چیزهای دیگری را منکشف میکند!
دوستان؛ ما سخت منفعل و ضربه پذیریم. آیا از تعداد موسسات و گروه های مطالعاتی که در ترکیه مطالعات تخصصی بر روی ایران انجام میدهند خبر داریم؟ ما در مقابل چند موسسه تخصصی مطالعات ترکیه داریم؟
آیا از میزان حجم اطلاعات و مهمتر از همه اکتشافات روانی و جامعه شناختی که از حضور هزارگانی دانشجویان ایرانی در ترکیه نصیب این کشور می شود می توانیم تصوری در خور ایجاد کنیم؟ ما در این زمینه چه کرده ایم؟
تمام حرف من در یادداشت دیروز این بود که ما دچار تناقضات گفتمانی سنگین با ترکیه هستیم و دیر یا زود این تناقضات خودنمایی خواهد کرد. اختلافات سیاسی بر خلاف تصور رایج که فکر میکنیم بد است اتفاقا در این مورد تاثیرمثبت داشته است. چرا که درگیری گفتمانی را به تاخیر انداخته است. درگیری ای که دست ما در آن خالی است.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۸/۰۷
مسعود صدرمحمدی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی