هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

قره‌باغ و اخطار روسی به آذربایجان

يكشنبه, ۵ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۱:۱۴ ب.ظ

در این بین، درگیری‌هایی نیز در منطقه قفقاز بین ارمنی‌ها و دولت باکو به وجود آمد. با حمایت ارمنستان و روسیه، ساکنین ارمنی منطقه قره‌باغ، علیه حاکمیت آذربایجان شورش کرده و خواستار تجزیه و خودمختاری شدند و این شورش به درگیری‌های جدی و جنگ داخلی کشیده‌شد. در نتیجه این جنگ‌ها، حدود یک‌میلیون نفر از ساکنین آذری مسلمان مجبور به ترک خانه‌های خود از قره‌باغ شدند.

در ٢٠سال گذشته، همیشه شاهد درگیری‌های پراکنده در این منطقه بودیم، اما درگیری‌هایی که در دو روز گذشته اتفاق افتاد، باتوجه به شدت، حجم و گستردگی منطقه درگیری، نشان می‌دهد که این درگیری‌ها چیزی غیر از درگیری‌های معمول بوده و امکان دارد اهداف بلندمدتی پشت‌سر این درگیری وجود داشته‌باشد.

منطقه قره‌باغ منطقه شیعه‌نشینی بوده‌است و در این حوزه، شیعیان در کنار ارمنی‌ها و مسیحیان زندگی می‌کنند. باتوجه به فروپاشی شوروی و خلأ قدرتی ناشی از آن، ارمنی‌ها سعی می‌کنند از این خلأ به نفع خود استفاده کنند. در آن دوره، ایران نیز دو نقش را بر عهده می‌گیرد. یکی اینکه در مقام اعلامی تحت عنوان فعالیت‌های میانجی‌گرایانه ظاهر می‌شود و سعی می‌کند با ایجاد یک کریدور میان تهران، باکو، ایروان و مسکو، فعالیت‌هایی را برای قطع درگیری‌ها و گسترش روحیه انقلاب اسلامی انجام دهد. از طرف دیگر، با حضور مستقیم نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فعالیت‌های مستشاری خود را به‌طور کاملا محرمانه در این منطقه آغاز می‌کند.

درمجموع، هر اتفاقی در قفقاز رخ دهد، امنیت ملی ما را به چند دلیل تحت تاثیر خود قرار خواهدداد که مهم‌ترین آن قرابت جغرافیایی است. درگیری‌های کنونی در فاصله چندده‌کیلومتری مرزهای شمالی ایران رخ می‌دهد و اگر این درگیری‌ها ادامه پیدا کند و به مرزهای ما برسد، می‌تواند مناطق مرزی کشورمان را تحت تاثیر قرار دهد. از سوی دیگر، ما قفقاز را به‌عنوان کریدور جنوب به شمال و بالعکس می‌شناسیم که از این طریق، به روسیه و اروپا متصل می‌شویم. خود منطقه قفقاز نیز برای منافع ما اهمیت ذاتی دارد. به همین خاطر، تمام تحولاتی که در این منطقه اعم از مثبت یا منفی رخ می‌دهد امنیت ملی و سیاست خارجی ما را می‌تواند تحت تاثیر خود قرار دهد.

در رابطه با ارتباط این تحولات با نقش روسیه، دو تحلیل کلی می‌توان بیان کرد. اولین پیش‌فرض این است که نیروهای روسیه در این منطقه قطعا حضور دارند، اما در اینکه روسیه این جنگ را به‌عنوان یک تشویق برای دولت علی‌اف به راه انداخته یا یک سیاست تنبیهی، اختلاف‌نظر است. کسانی که قائل به سیاست تشویقی هستند معتقدند پس از ٢٠سال، روسیه روزی آتش جنگ را در قفقاز روشن خواهدکرد و سرزمین‌های غیر از قره‌باغ را به دولت علی‌اف برخواهدگرداند و با این اقدام، پایه‌های سیاسی دولت وی را محکم خواهدکرد. 

در عوض آن، می‌تواند مهاجران را به این منطقه برگرداند و با برگزاری انتخابات، قائله را حل‌وفصل کرده و برای خود نیز پایگاهی نظامی در کنار مرزهای ایران، ترکیه، گرجستان و دریای سیاه ایجاد کند. در مقابل، عده‌ای دیگر معتقدند دولت روسیه از تمایل علی‌اف به غرب احساس خطر کرده و بایستی با آتش جنگ قره‌باغ، جلو این تمایلات را گرفت، تحلیلگرانی که می‌گویند همچنان تصمیم‌گیر اصلی قفقاز روسیه است.


http://shahraraonline.com/news/64679

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی