هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

این یادداشت به قلم آقای یعقوب اصلان و ترجمه من در مورد پشت پرده عملیات موصل است که در سایت رجانیوز منتشر شد.

...


 یعقوب اصلان از اعضای حزب وطن ترکیه و نماینده شبکه خبری اولوسال ترکیه در تهران طی یادداشتی تحلیلی که برای رجانیوز ارسال کرده است، به تحلیل و برآورد موضوع نبرد با داعش در منطقه عراق، عملیات امریکایی موسوم به آزادسازی موصل که از طرف امریکا به صورت گسترده در حال تبلیغ بوده پرداخته است.

به گزارش رجانیوز، یعقوب اصلان از مدیران سابق اتحادیه جوانان ترکیه و دارای گرایشات ضدامپریالیستی و ضد آمریکایی است،  و معتقد است طرح عملیات آزادسازی موصل، با طراحی امریکا و با هدف قدرت گرفتن اقلیم کردستان برای استقلال از عراق و تاسیس کشوری جدید و کاملا هماهنگ با منافع امریکا در قلب منطقه خاورمیانه شکل گرفته و به دنبال اعمال سیاست‎های خود از آن طریق در منطقه است.

در ادامه متن کامل این تحلیل را می‎خوانید:

ترکیه سرانجام توافق نامه لازم برای تربیت و تجهیز نسل جدیدی از مخالفان در سوریه را امضا کرد و از سوی دیگر کشورهای اروپایی نیروهای پیشمرگه و نیروهای متعلق به پ.ک.ک سوریه را برای مقابله با داعش تجهیز و تسلیح می کنند. در این میان آمریکا نیز از عملیاتی برای آزادسازی موصل در ماههای می و آوریل خبر میدهد. با توجه به این حجم جنب و جوش ها باید پرسید که دقیقا در این منطقه چه خبری است و در پشت صحنه این آماده سازی های مختلف چه احتمالاتی وجود دارد؟

بازی گردان عملیات آزادسازی موصل آمریکا است و قرار است که طی این عملیات این شهر از داعش پاکسازی شود. بر اساس برنامه آمریکا در این عملیات ۲۰ هزار سرباز عراقی و ۵ هزار نیروی آمریکا و پیشمرگه کرد متعلق به بارزانی حضور خواهند داشت.

حال در این میان نقش ترکیه چیست و دولت عدالت و توسعه که با توافق نامه تربیت وتجهیز مخالفان سوری بر سر سفره عقد جدیدی با آمریکا نشسته است در این میان کدام وظیفه را عهده دار شده است؟

اطلاعات اولیه نشان دهنده آن است که نیروهای مسلح ترکیه این عملیات را مورد پشتیبانی هوایی خود قرار خواهند داد و از سوی دیگر آمریکا برای ورود به این عملیات خواستار استفاده از پایگاه های خود در داخل خاک ترکیه است. برخی منابع دیگر حتی از درخواست آمریکا برای ورود نیروهای مسلح ترکیه به صحنه عملیات هرچند در محدوده و موقعیتی معین و مشخص شده خبر میدهند و در واقع توافق نامه ای که برای تربیت و تجهیز مخالفان سوری بین طرفین بسته شده است مقدمه و مهیاساز چنین وضعیتی است.

با در نظر داشتن تحولات میدانی می توان این ادعا را به زبان آورد که هدف حقیقی آمریکا از این عملیات تقدیم کردن شمال عراق به بارزانی و توسعه اراضی تحت نظر بارزانی است که در نهایت با استقلال او و آنچه که میتوان از آن به اسرائیل دوم در منطقه یاد کرد منجر خواهد شد.


کشتی گیر شکسته خورده و شهوت رزم دوباره!

آمریکا در سوریه شکست خورده است.  ارتش سوریه در این روزها وارد شهر حلب شده و کنترل مرکز این شهر را به دست گرفته است و بدون توقف عملیات های خود برای ریشه کن کردن تروریسم در مناطق آزاد شده دنبال می کند. از سوی دیگر تلاشهایی که برای دست یابی بارزانیست‎ها به شرق مدیترانه و آنچه که به آن "کریدور کُردی" گفته میشد نیز توفیقی به همراه نداشته است. تلاش آمریکا برای ایجاد این کشور در جنوب ترکیه که در ادامه خود بخشهایی از خاک جنوب ترکیه را نیز به خود اختصاص میداد عقیم مانده است. در چنین شرایطی آمریکا تصمیم گرفته است تا طرح خود را با شیوه تازهای و تحت نام پاکسازی داعش پیگیری کند.

 

کشورهای مورد هدف در ادامه این طرح و واکنش آنها

 

کشورهایی که در متن و ادامه جنب و جوش های طرح موصل مورد هدف هستند و تحت تاثیر آن خواهند بود عراق، سوریه، ایران و ترکیه هستند. این کشورها با تهدید تمامیت ارضی خود مواجه خواهند بود.

نکته ای که آمریکا در محاسبه خود آن را مغفول گذارده است عدم تغییر صخره های بلند و قدرتمندی است که پیش از این نیز منجر به شکست طرح های او در منطقه شده است. بی شک دولت ها و ملت هایی که به نوعی تحت تاثیر این طرح آمریکا خواهند بود در برابر این اقدامات بدون واکنش نخواهند ماند. وقتی در نظر داشته باشیم که اعتماد به نفس ناشی از غلبه های مکرر بر آمریکا در اقدامات منطقه اش را نیز به همراه دارند می توان فرجام این عملبات آمریکا را پیش بینی کرد.

اما در این میان برخی سوالات هستند که بی شک پاسخ دادن به آنها جنبه ها و احتمالات مختلف را روشن خواهند کرد. از جمله می توان به این سوالات اشاره کرد: آیا دولت عراق می تواند تسلیم طرحی که منجر به تجزیه او خواهد شد شود؟ آیا ایران به ایجاد یک دست نشانده امریکا در کنار مرزهای خود اجازه خواهد داد؟ ؛ آیا سوریه اجازه خواهد داد که کوریدور اسرائیل دوم در مرزهای شمالی او ایجاد شود؟ ؛ روسیه و چین به این اقدامات آمریکا که منجر به حصر و تهدید این کشورها می شود چه واکنشی نشان خواهند داد؟ آیا نیروهای ملی ترکیه طرح های آمریکایی که تجزیه این کشور را نیز در بر میگیرد را تحمل خواهند کرد؟

 

عراق در برابر این طرح می ایستد

اخبار اولیه در مورد این طرح را نه دولت عراق که نهادهای وابسته به وزارت دفاع آمریکا –پنتاگون- اعلام کردند.  زمان عملیات نیز که در ماه های می یا آوریل پیش بینی شده است در واقع پیش بینی و برنامه ریزی مقامات آمریکایی بوده است نه مقامات عراقی. واکنش های دولت بغداد این اظهارات آمریکایی ها تا کنون بهت و تعجب را نشان میدهد. شبکه CNN نیز خبری مبنی بر عدم توافق میان بغداد و آمریکا برای انجام این طرح را منتشر کرد.

مقامات ارتش عراق بر این اعتقادند که پیش از چنین عملیاتی برای آزادسازی موصل ابتدا باید استانهای الانبار و صلاح الدین مورد پاکسازی قرار گیرند و عملیات برای موصل متعاقب این استان ها انجام یابد.  نکته اختلاف بر انگیز دیگر میان عراق و آمریکا دخالت هایی است که آمریکا در امور ارتش این کشور با نام و بهانه مذهب انجام میدهد.

 

نیروهای ملی ترکیه تسلیم نخواهد شد

 

مطبوعات آمریکایی با استناد به مقامات پنتاگون اخباری مبنی بر "برقراری ارتباطات جدید با ترکیه" منتشر میکنند. منظور از این ارتباطات جدید بی شک اتحادی است که در پی توافق نامه حزب عدالت و توسعه با آمریکا در موضوع تربیت و تجهیز مخالفان جدید بین طرفین ایجاد شده است.

در این میان چشم ها به نیروهای مسلح ترکیه و ارتش این کشور دوخته شده است. ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه بی شک مشاهده میکند که این طرح ها چه سرانجامی را در پی خواهد داشت و سیاست گذاری خود را بر اساس آن انجام می دهد. حال در میان ارتشیان این پرسش مطرح است که آیا این طرح را با حضور در داخل آن و تبدیل شدن به عنوان جزئی از آن می توان متوقف و عقیم کرد یا با مقاومت در برابر آن؟

اکنون نیروهای ملی گرا در داخل ترکیه نیروهای مسلح را تحت فشار قرار داده اند که نباید راه حل مسائل موجود را در آتش های منطقه پیگیری کرد. برای خاموش کردن آتش موجود چاره ای جز اتحاد و همراهی با کشورهای منطقه نیست. در صورت تحقق اتحاد میان کشورهای آسیای غربی بی شک آمریکا مجبور خواهد بود که با این اتحاد منطقه ای با احترام برخورد کند. بی شک ایجاد اتحاد میان کشورهای آسیای غربی تنها راه برون رفت از وضعیت موجود است.


به خیر تو امید نیست شر مرسان!

بی شک ایران پاسخی سخت را برای طرح آمریکا در منطقه که در پی ایجاد کشوری جدید خواهد داد. ایران کشوری است که اکنون تجربه عملیات علیه داعش در سوریه و عراق را دارد و به خوبی می داند و میتواند اثبات کند حل معضل داعش میتواند بدون حضور و کمک آمریکا در منطقه محقق شود. این تجربه ایران نشان میدهد که باید به آمریکا گفت که در این مساله ما را خیر تو امید نیست شر مرسان!

با در نظر داشتن تجربه این سال های منطقه می توان با قطعیت چنین گفت که «مشکلات منطقه را تنها کشورهای منطقه حل خواهند کرد»، «صلح ایجاد شده به دست کشورهای منطقه اصلی ترین ثمرش برای کشورهای منطقه خواهد بود»، «ثروت در منطقه جز به دست کشورهای منطقه محقق نخواهد شد».

ترجمه: مسعود صدرمحمدی

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۱۲/۱۶
مسعود صدرمحمدی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی