هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

هیق

هیق نام روستای پدری ماست. اگرچه سالهاست که دیگر در آن روستا زندگی نمی‌کنیم، اما «هیق» برای ما نماد ریشه‌ها و اصالت‌هاست. این «ریشه‌ها» و «اصالت‌ها» دقیقا آن چیزی است که در این صفحه عالم مجاز در پی آنیم...

این یادداشت روز گذشته در سایت تبریز بیدار منتشر شد.

.....

4ماه دیگر در چنین روزهایی ترکیه  روزهای بسیار حساسی را در حال پشت سر گذاشتن خواهد بود. انتخابات مجلس تمام خواهد شد و سهم هر حزب و گروهی در تصاحب کرسی های مجلس و حکومتی که پس از آن تشکیل خواهد شد معلوم خواهد شد. اگر در این انتخابات حزب عدالت و توسعه بتواند اکثریت بالایی از کرسی های مجلس را به دست آورده و تشکیل دولت بعدی را با قدرت بیشتری تحقق بخشد اردوغان خواهد توانست به دو اندیشه اساسی خود یعنی تغییر قانون اساسی و تغییر سیستم حکومتی کشور از پارلمانی به ریاستی جامه عمل بپوشاند.

اگر در این انتخابات اردوغان تک ستاره شود یکه سوار میدان تاریخ سیاست ترکیه خواهد. او تا کنون بارها اشاره کرده است که در دنیا کمتر حزب سیاسی ای است که بتواند برای 12 سال متوالی هر روز توانمندتر از دیروز در عرصه حضور داشته باشد. حال اردوغان در سر دارد تا رویاهای خود یعنی دست یابی به افق 2023 و حتی 2071 را به دست بیاورد.
 برای درک اهمیتی که این انتخابات برای آینده ترکیه دارد نگاهی به حجم تولید محتوای این روزهای فضای سیاسی این کشور می تواند اشارت کفایت مندی باشد. تب و تاب این روزهای سیاست ترکیه متمرکز بر استعفای هاکان فیدان، رئیس سازمان امنیت ملی ترکیه از مقام خود برای شرکت در انتخابات مجلس و برنامه ای که برای آینده سیاسی فیدان ترسیم "شده است".
هاکان فیدان مرد پشت صحنه هاست که چند وقت پیش اردوغان از او به عنوان "مخزن الاسرار" خود نام برد و گفت که هیچ گاه حاضر نخواهد بود که او را در کوران حوادث تنها بگذارد. فیدان جزء اصحاب السر اردوغان است که تا کنون سخت ترین ماموریت ها مانند مساله فرآیند اصلاحات کردی و مساله سوریه را بر عهده گرفته است. از گذشته شخصی و اداری او اطلاعات دقیقی در دست نیست جز آن که او پس از استخدام در سازمان امنیت ملی پس از چند سال ماموریت خارج از کشور بر عهده گرفته و در پایگاهی نظامی متعلق به ارتش انگلستان و ناتو و بعدها در پایگاه های آمریکایی به ماموریت پرداخته است.

او در این سالها توانسته است در شعبه دانشگاه مریلند آمریکا که برای ایجاد امکان ادامه تحصیل سربازان آمریکایی در پایگاه های این کشور شعبه ایجاد میکند رشته علوم سیاسی و مدیریتی خوانده و از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. او با رایزنی در سفارت ترکیه در اتریش فعالیت های اداری خویش را آغاز می کند و پس از آن با بازگشت به ترکیه به عنوان یکی از افراد نزدیک و حلقه اول قدرت اردوغان شناخته میشود.
فیدان اگرچه به جهت اداری با ریاست سازمان امنیت ملی شناخته میشود و به جهت شخصیتی با قیافه همواره عبوسش و شخصیت کم حرفش توجه ها را جلب می کند اما هم اکنون دارای چندین پست سازمانی دیگر در سطح ملی و بین المللی در ترکیه نیز است. او به دلیل بر عهده داشتن پرونده های سنگین و سرنوشت سازی که تا کنون بر عهده گرفته است همواره مورد سوء ظن مخالفان دولت از هر دو طیف گولنی و طیف لائیک بوده است.

نکته جالب در سوء ظن ها طیف عظیمی از سوء ظن هاست که شامل حال اوست: از جاسوسی برای ایران و متشیع بودن تا جاسوسی برای آمریکا و سرباز امپریالیزم بودن.
به هر حال اکنون فیدان از ریاست سازمان امنیت ملی ترکیه استعفا داده است و برای بار دوم در زندگی سیاسی اش موضوع مباحثات گسترده در مورد هدفی که دارد و یا اگر دقیقتر گفته شود هدفی که برای او تعریف شده، است.
خواه دوستان و خواه دشمنان فیدان پیروزی او در انتخابات مجلس را امری مسلم میدانند. آنچه که موضوع بحث است میزی است که 6 ماه دیگر فیدان آن را تصاحب خواهد کرد و نیز تاثیری است که این انتقال فیدان از سازمان امنیت به نهادی دیگر بر فرآیند قدرت در دولت ترکیه – جناح های قدرت درون حزب عدالت و توسعه- خواهد داشت.
فیدان پس از ورود به مجلس به احتمال قوی عهده دار یکی از سه منصب زیر خواهد شد:
مسند نخست وزیری؛ وزیر امور خارجه؛ وزیر امور امنیت (وزارتخانه ای که هنوز تاسیس نشده است اما دولت در پی تاسیس آن در کابینه آینده است).
در نگاه نخست اگر پیش فرض خود مبنی بر عضویت فیدان در حلقه اول قدرت ترکیه و همراهان اردوغان را بپذیریم حضور فیدان در هر کدام از این پست ها به معنای قدرت بیشتر برای اردوغان و تحکم چشمگیرتر او در کابینه خواهد بود. وزارت خارجه و امنیت ملی به معنای اشغال پست های کلیدی دولت – که با توجه به سیاست گذاری جدید دولت در آینده ترکیه به شدت تاثیرگذار خواهند بود – و کاهش قدرت داوداوغلو که به عنوان نماینده طیف عبدالله گل در قدرت سیاسی است را در پی خواهد داشت. اما اگر پست نخست وزیری نصیب فیدان از قدرت باشد این به معنای ضربه فنی شدن دوستان قدیمی اردوغان از دوست ناهماهنگ و گاه گستاخشان یعنی رجب طیب اردوغان خواهد بود.
این نخستین و غالب ترین فرضیه ای است که از نقل و انتقال قدرت توسط تغییر موقعیت مهره فیدان در داخل حکومت در اذهان متبادر است. اما چند روز پیش اردوغان اظهاراتی را به زبان آورد که اگر حمل بر دروغ و گرد وخاک راه انداختن های معمول اردوغان نکنیم می تواند پشت پرده جالبی از جریان قدرت در ترکیه را نشان دهد.
اردوغان چند روز پیش در واکنش به سوالاتی که از او در مورد استعفای فیدان پرسیده شد گفت که من رضایتی به این استعفا در شرایط فعلی کشور نداشتم.
اگر این سخنان اردوغان را درست بدانیم در این صورت شایعاتی که مبنی بر دور شدن فیدان از اردوغان و نزدیک شدن او به طیف کهنه کاران در داخل حزب حاکم قوت میگیرد. اگر این احتمال را تقویت شده بدانیم در این صورت بی شک 6 ماه آینده علاوه بر التهاب سیاسی در کل سیاست ترکیه صحنه درگیری های درون حزبی خواهد بود.

درگیری ای که میان طیفی از سیاستمداران کارکشته و دوستان اردوغان که اکنون بر اساس قانون ممنوعیت بیش از 3 دور نمایندگی مجلس در حزب عدالت وتوسعه از ورود به مجلس و در نهایت تاثیرگذاری فعال در سهم خواهی های سیاسی بر کنار شده اند و طیفی از جوانان که در سایه سروِ قامت اردوغان سعی دارند همچون پیچک هایی که با استفاده از انعطاف پذیری می تواند بر پیکر سروی بلند تنیده شده و تا قله یعنی جایی که نزدیک ترین نکته به گرمای خورشید است خود را بالا ببرد. اما مشکل اینجاست که این سرو اگر از پای افتاد پیچک ها نیز سرنوشتی نامعلوم را تجربه خواهند کرد!
جا به جایی فیدان سرنوشت پیچک ها و درخت هایی که نتوانتسه اند مانند اردوغان تبدیل به سروی بلند شوند را تحت تاثیر قرار خواهد داد...


لینک:

http://tabrizebidar.ir/note/45289

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۱۱/۳۰
مسعود صدرمحمدی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی